/*Opinie o Nas*/
Nasza infolinia:
+48 456 455 010

Grill gazowy na balkon

Grillowanie to świetny sposób na smaczny posiłek oraz spędzenie czasu z bliskimi na świeżym powietrzu. Jeśli nie możesz wybrać się w plener, równie dobrym miejscem na piknik jest balkon czy taras na osiedlu, wystarczy wybrać odpowiednie urządzenie. Chociaż zapach pieczonej karkówki automatycznie przywodzi na myśl tradycyjny grill węglowy, to nie zalecamy używania go w bloku. Otwarty ogień stwarza duże ryzyko spowodowania pożaru, a gryzący dym i intensywne zapachy mogą być zbyt uciążliwe dla sąsiadów. Dużo bezpieczniejszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem jest grill gazowy na balkon. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model, aby czerpać radość z miejskiego grillowania.

Grill gazowy na balkon – trafny wybór

Istnieje kilka urządzeń, które umożliwiają grillowanie na balkonie bez uprzykrzania życia innym mieszkańcom. Alternatywą dla typowego rusztu węglowego jest model bezdymny, na którym można przygotować równie smaczne i soczyste dania. Specjalna budowa gwarantuje minimalne dymienie i ogranicza ilość szkodliwych substancji wydzielanych podczas grillowania. Ten typ ma jednak dość małą powierzchnię, na której trudno utrzymać stałą temperaturę. Inną opcją jest grill elektryczny, który jest najbardziej bezpieczny, zużywa jednak sporo prądu. Fani grillowanych potraw zwracają także uwagę na to, że są one pozbawione charakterystycznego smaku i przypominają raczej smażone na patelni lub pieczone w piekarniku.

Doskonałą opcją, łączącą to, co najlepsze z obu tych urządzeń jest grill gazowy na balkon. Dzięki zamykanej pokrywie prawie nie dymi, a potrawy są aromatyczne i smakują wyśmienicie. Ponieważ dania nie mają kontaktu z ogniem, są znacznie zdrowsze niż przygotowywane na ruszcie węglowym. Gazowe grille posiadają wiele innych zalet, które przemawiają na ich korzyść:

  • szybko się je rozpala: wystarczy przekręcić kurek i wcisnąć przycisk zapalarki, aby były gotowe do pracy i tak samo prosto je wyłączyć;
  • duża powierzchnia grzewcza i dodatkowe ruszty pozwalają na równoczesne przygotowanie dań dla większej ilości osób; 
  • dzięki niezależnym palnikom łatwo dostosujemy temperaturę do grillowanej potrawy, a termometr umożliwia kontrolę i utrzymanie jej na tym samym poziomie;
  • są tanie w eksploatacji, butla z gazem wystarcza na cały sezon, nawet przy częstym używaniu;
  • wykonane są ze stali nierdzewnej lub aluminium pokrytego emalią porcelanową zabezpieczającą przed korozją i zazwyczaj wyposażone w kółka, co zapewnia mobilność i łatwe przetransportowanie na zimę w inne miejsce.

Grille gazowe wyróżniają się ciekawym designem i dużą funkcjonalnością, nic więc dziwnego, że cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników grillowania na osiedlach. Podążając za tym trendem, producenci oferują modele z bogatym wyposażeniem w wielu rozmiarach, kolorach i kształtach.

Idealny grill gazowy na balkon lub taras

Wybór modelu grilla gazowego na balkon to kwestia indywidualnych upodobań, trzeba jednak uwzględnić powierzchnię, jaką mamy do dyspozycji. Do niewielkich loggii pasować będą przenośne kompaktowe urządzenia jedno lub dwupalnikowe. Często mają one składane elementy, dzięki czemu zajmują bardzo mało miejsca i nie zawadzają, gdy są nieużywane. Po rozłożeniu można w pełni wykorzystać ich potencjał i w komfortowych warunkach przygotowywać dania dla kilku osób jednocześnie.

Świetną propozycją grilla gazowego na taras o większym metrażu, jest model Burn&Go 3+1, który posiada dużą powierzchnię grzewczą wyposażoną w trzy palniki i dodatkowy palnik zewnętrzny. Pozwala to na równoczesne grillowanie różnych potraw, dostosowując odpowiednią temperaturę do każdej z nich. Na bocznym stoliku wygodnie przygotujemy potrzebne składniki, w komplecie znajduje się też praktyczna deska do krojenia. Jeśli chcemy jeszcze zwiększyć funkcjonalność urządzenia, producent oferuje dodatkowe wyposażenie, jak płyta żeliwna czy rożen elektryczny.

Używając grilla w bloku, musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Dobrze jest ustawić go z dala od drzwi wejściowych na balkon i zabezpieczyć przed podmuchami wiatru, żeby uniknąć ryzyka dostania się żarzących elementów do wnętrza mieszkania. Najlepszym miejscem będzie zacieniony kąt, aby butla z gazem nie nagrzewała się zbytnio na słońcu. Przy prawidłowej eksploatacji z zastosowaniem środków ostrożności, można z powodzeniem używać grilla gazowego na tarasie lub balkonie, o ile regulamin bloku na zezwala i sąsiedzi nie mają nic przeciwko.

Grill gazowy na tarasie i balkonie – sprawdź, kiedy możesz go używać

Grillowanie na balkonie to dość kontrowersyjny temat budzący wiele wątpliwości. Ogólnokrajowe prawo co prawda go nie zakazuje, nie oznacza to jednak zupełnej swobody. Mieszkając w budynkach wielorodzinnych, trzeba mieć na uwadze komfort wszystkich mieszkańców i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, szczególnie w zakresie przepisów przeciwpożarowych. Dlatego wewnętrzne regulaminy wspólnot i spółdzielni mogą zawierać ograniczenia lub nawet całkowicie zabraniać grillowania w budynku. Zanim zdecydujesz się na zakup grilla gazowego na balkon, upewnij się wcześniej, czy używanie go w Twoim bloku jest możliwe. Jeśli tak – to doskonała okazja na zorganizowanie wspólnego grillowania z sąsiadami i nawiązanie nowych przyjaźni.

+
Brak w magazynie
+
Brak w magazynie