/*Opinie o Nas*/
Nasza infolinia:
510 855 048

Grill gazowy czy węglowy

Wraz z pierwszymi promieniami słońca rozpoczyna się sezon grillowy, który trwa do późnej jesieni. Piękna pogoda zachęca do wspólnego biesiadowania na świeżym powietrzu. Miłośnicy grillowania poszukują idealnych urządzeń do przygotowywania zdrowych i smacznych potraw w plenerze. Do wyboru mamy wiele modeli o różnych kształtach, kolorach i wielkości. Który sprawdzi się lepiej: grill węglowy czy gazowy? Porównaliśmy najważniejsze cechy obu urządzeń i zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszy grill.

Grill gazowy czy węglowy – porównanie

Stojąc przed wyborem: grill węglowy czy gazowy, przede wszystkim zastanówmy się, gdzie będziemy go używać. Na otwartej przestrzeni doskonale sprawdzi się każdy z nich. Jeśli chcemy grillować na balkonie lub tarasie w bloku, lepiej zrezygnować z rusztu węglowego, który może stwarzać ryzyko pożaru oraz mocno dymi, więc może być bardzo uciążliwy dla sąsiadów. Przed zakupem właściwego typu grilla warto porównać koszty, funkcjonalność oraz wygodę użytkowania.

Cena

Mogłoby się wydawać, że grill węglowy jest znacznie tańszy od gazowego, ale wszystko zależy od tego, jaki model wybierzemy. Najprostsze urządzenia można kupić nawet za mniej niż 100 złotych, ale wysokiej jakości ceramiczne ruszty węglowe z funkcją pomiaru i regulacji temperatury, kosztują nawet ponad 10 tysięcy złotych. Zakup grilla gazowego to wydatek od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Gdy przyjmiemy do porównania najbardziej popularne modele, to urządzenie węglowe jest tańszą opcją.

Koszty grillowania

Koszty użytkowania obu urządzeń różnią się w znacznym stopniu z uwagi na rodzaj paliwa i jego wydajność. Aby korzystać z rusztu węglowego, potrzebujemy: węgiel lub brykiet i podpałkę. Szacuje się, że jedno grillowanie kosztuje ok. 10 złotych. Za dużą butlę gazu do grilla gazowego zapłacimy 50-60 złotych i wystarcza ona na cały sezon. Jeśli grillujemy często, to używanie urządzenia gazowego jest znacznie bardziej opłacalne.

Wygoda użytkowania i funkcjonalność

Grille gazowe są zdecydowanie prostsze i wygodniejsze w obsłudze niż tradycyjne węglowe. Nie wymagają długiego rozpalania, wystarczy tylko odkręcić kurek i wcisnąć przycisk zapalarki, aby urządzenie było gotowe do pracy. Szybciej się nagrzewają i można płynnie regulować temperaturę według potrzeb. Termometr umieszczony na pokrywie umożliwia kontrolę i utrzymanie ciepła na tym samym poziomie. Gazowe grille mają także większą powierzchnię rusztu, a niezależne palniki pozwalają na jednoczesne przygotowywanie potraw wymagających różnej temperatury. Najczęściej wyposażone są też w dodatkowy palnik zewnętrzny i stolik. Popularne grille węglowe nie posiadają takich możliwości, zatem gazowe urządzenia mają nad nimi przewagę.

Wynik porównania „grill gazowy czy węglowy” wskazuje na ten pierwszy. Gazowe urządzenie jest tańsze w eksploatacji, wygodniejsze w obsłudze, ma więcej możliwości i pozwala szybko przygotowywać dania dla dużej ilości osób. Warto jeszcze przyjrzeć się, jaki wpływ na nasze zdrowie mają oba typy urządzeń.

Grill węglowy czy gazowy – który zdrowszy?

Grillowanie jest zdrowsze niż smażenie na patelni, ale nie każdy rodzaj grilla jest w pełni bezpieczny. Podczas opiekania na urządzeniu węglowym wydzielają się opary zawierające szkodliwe związki kancerogenne, które powstają na skutek spalania węgla i ociekającego na niego tłuszczu. Wdychamy je wraz z dymem, który przenika również do potraw. Badania wskazują, że w daniach grillowanych w tradycyjny sposób znajduje się aż 13 z 16 istotnych substancji rakotwórczych. Grille węglowe nie mają więc dobrego wpływu na stan naszego zdrowia i są szkodliwe dla środowiska. Dużo lepszym wyborem jest używanie rusztu gazowego. Przygotowywane na nim dania nie mają styczności z płomieniami, bo oddzielone są przy pomocy specjalnych aromatyzerów. Są to pofałdowanej blachy, które osłaniają palniki przed spływającymi sokami i tłuszczem. Dzięki temu grill gazowy prawie nie dymi oraz nie wydziela tylu szkodliwych substancji co węglowy. Dodatkowo zebrane na aromatyzerach soki i tłuszcz w wyniku parowania nadają potrawom charakterystyczny grillowy posmak. Jeśli zależy Ci na zdrowiu, to decyzja czy wybrać grill węglowy, czy gazowy powinna być bardzo prosta.

Czy warto wybrać grill gazowy? Opinie użytkowników

W przypadku grilla gazowego opinie są różne i w dużej mierze zależą od sposobu oraz częstotliwości użytkowania. Osoby związane z gastronomią są wielkimi zwolennikami urządzeń tego typu, ze względu na szeroką funkcjonalność, prostą obsługę i możliwość przygotowania dużej ilości potraw w krótkim czasie. Solidne wykonanie i łatwe czyszczenie – to dodatkowe cechy, które wpływają na ich popularność w barach, restauracjach, hotelach oraz wszędzie tam, gdzie przygotowuje się grillowane posiłki masowo. Także dietetycy polecają grill gazowy, podkreślając korzyści zdrowotne i mniejszą szkodliwość w porównaniu z grillem węglowym.

Wśród prywatnych użytkowników opinie są bardzo podzielone. Osoby preferujące sporadyczne grillowanie w parkach i na campingach rzadziej decydują się na używanie grilla gazowego, ze względu na jego cenę oraz gabaryty. Wolą korzystać z tańszego i bardziej poręcznego grilla węglowego. Zupełnie odmienne zdanie mają właściciele domów z dużymi tarasami oraz grillujący na balkonach i ogródkach działkowych, którzy doceniają większe bezpieczeństwo i duże możliwości gazowych urządzeń. Sporna jest także kwestia smaku. Posiadacze grillów gazowych chwalą go, doceniając jednocześnie aromat dań oraz wygodę ich przygotowywania. Wiele osób twierdzi jednak, że potrawom brakuje charakterystycznego posmaku, który można uzyskać tylko grillując w tradycyjny sposób.

Grille Gazowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.