/*Opinie o Nas*/
Nasza infolinia:
510 855 048

Jak pielęgnować wodę w jacuzzi?

Jacuzzi do domu - pielęgnacja wody

Jacuzzi w domowym zaciszu to inwestycja, na którą Polacy decydują się coraz częściej. Nie muszą bowiem martwić się o umawianie wizyt w salonach SPA i zmienne cenniki lub obostrzenia. Co więcej, ceny wanien do jacuzzi zmieniły się na bardziej atrakcyjne, co zwiększa zainteresowanie tą formą relaksu. Należy jednak pamiętać, że woda w jacuzzi, podobnie jak w basenie, wymaga regularnego czyszczenia. W przeciwnym razie nasza skóra przestanie czerpać zdrowotne korzyści z domowych terapii, zaś sama inwestycja może wydać się nam stratą pieniędzy. Dlatego w niniejszym artykule opowiemy, dlaczego chemia do jacuzzi i inne środki ochronne są tak istotne dla naszego komfortu.

Korzyści zdrowotne, płynące z utrzymania optymalnego TA (total alkalinity) w basenie

Specjalistyczne środki dostępne w renomowanych sklepach pozwolą nam na optymalizację poziomu twardości wody. Wartość ta, nazywana również TA (total alkalinity) ma wpływ na pojawienie się w basenie szkodliwych mikroorganizmów i drobnoustrojów. Regularna pielęgnacja wody umożliwi nam uniknięcie tego typu przykrych sytuacji, pozwalając tym samym cieszyć się szeregiem korzyści zdrowotnych, zapewnianych przez jacuzzi. Zaliczamy do nich:

  • przyjemny hydromasaż stymulujący i rozluźniający mięśnie i poprawiający pracę układu krążenia;
  • redukcję stresu;
  • obniżenie podwyższonego ciśnienia dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych i redukcję nacisku na serce;
  • łatwiejsze zasypianie w przypadku regularnych zaburzeń snu i lepszą regenerację organizmu.

Należy pamiętać, że osoby cierpiące na choroby serca i/lub układu krążenia, powinny skonsultować się z lekarzem przed skorzystaniem z jacuzzi.

Dezynfekcja jacuzzi – jakimi środkami?

Jednym z podstawowych błędów, popełnianych przez początkujących użytkowników tego typu basenów jest bagatelizowanie sprawdzania, jak pielęgnować wodę w jacuzzi. Popularne jest tu bowiem myślenie, że zbiorniki tego typu można dezynfekować tymi samymi środkami, co w przypadku basenów. Nic bardziej mylnego. Jacuzzi wymaga od nas stosowania odpowiedniej chemii, dedykowanej właśnie tej formie kąpieli. Przykładem jest tu, chociażby pH MINUS Granulat marki sellBEST normalizujący zasadowość i kwasowość wody. Wskaźnik ten powinien wynosić 7,0-7,4, co możemy sprawdzić za pomocą specjalnych mierników fotometrycznych. W przypadku jego zaburzenia, nasze domowe SPA zacznie stopniowo tracić estetyczny wygląd, pokrywając się osadem pozostawionym przez mętną wodę. Powierzchnia wanny może również paść ofiarą korozji, zaś zanieczyszczona woda, zamiast koić, zacznie podrażniać nasze ciało. Dezynfekcja jacuzzi jest zatem możliwa wyłącznie z użyciem specjalnych środków.

Jak dbać o wodę w jacuzzi? Z pomocą chloru!

Woda w jacuzzi to idealne środowisko do rozwoju dla szkodliwych bakterii. Jej niewielka ilość, w połączeniu z wysoką temperaturą, sprzyja również zadomowieniu się grzybów i glonów w naszym domowym SPA. Problemu możemy uniknąć, używając regularnie profesjonalnej chemii do jacuzzi odznaczającej się dużym stężeniem chloru. Składnik ten uchodzi za najskuteczniejszą broń przeciwko bakteriom i mikroorganizmom chcącym zaburzyć funkcjonalność jacuzzi. Sam chlor możemy zaaplikować w prosty sposób , wrzucając do wody specjalne tabletki.

To, jak często powinniśmy w taki sposób czyścić jacuzzi, zależy przede wszystkim od częstotliwości naszych domowych hydroterapii. Jeśli wanna do jacuzzi jest wykorzystywana kilka razy w tygodniu, warto raz na miesiąc zaaplikować jej większą dawkę chloru. Sygnałem do podjęcia natychmiastowych działań jest przede wszystkim mętna, zielona woda w jacuzzi. Większe ilości chloru powinny zostać zaaplikowane również wtedy, gdy dopiero nalaliśmy świeżej wody do basenu. Pamiętajmy przy tym, aby zaczekać kilka godzin z kolejnym masażem, by poziom chloru w jacuzzi zdążył spaść do bezpiecznego poziomu 1,0 mg.

Chemiczna dezynfekcja jacuzzi to nie wszystko

Wiemy już, jak zamienić nieestetyczną wodę utlenioną na krystaliczną wodę dającą przyjemne orzeźwienie. Nie wolno nam jednak zapominać także i o pozostałych kwestiach związanych z prawidłową eksploatacją jacuzzi. Należy do nich, chociażby regularne czyszczenie filtra, zaś w przypadku jego zużycia – natychmiastowa wymiana tego elementu. Pamiętajmy przy tym, aby zawsze stosować filtry pochodzące od producenta posiadanego przez nas basenu. To, jak często powinniśmy czyścić filtr, zależy przede wszystkim od częstotliwości korzystania z samego jacuzzi.

Szukający informacji o tym, jak dbać o wodę w jacuzzi, nie powinni zapominać także i o wymianie samej wody. Zależnie od tego, jak często zażywamy masażu, czynność ta powinna być przeprowadzana co 1-3 miesiące. Podczas wymiany wody, powinniśmy również dokładnie wyczyścić całą wannę. W zachowaniu estetycznego wyglądu pomogą nam również specjalistyczne pokrowce, chroniące jacuzzi przed słońcem i deszczem. Pamiętajmy również, że modele nadmuchiwane trudniej utrzymać w czystości.

Oprócz środków optymalizujących poziom pH i TA (total alkalinity) w basenie, specjalistyczne sklepy oferują nam również duży wybór rozwiązań pobocznych, zwiększających komfort masażu. Należą do nich, chociażby odpieniacze pozwalające cieszyć się krystalicznie czystą wodą. W ofercie uznanych producentów nie zabrakło również zapachowych olejków czy też pływających uchwytów na drinki, dzięki którym jeszcze bardziej pokochamy przebywanie w naszym domowym SPA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *